Hepimiz küçük alanlarla mücadeleyi biliyoruz. Çoğumuzun evinde her zaman daha büyük olmasını dilediğimiz en az bir veya iki küçük odaya sahibiz. Sürekli olarak küçük alanlarınızı nasıl daha büyük göstereceğinizi merak ediyorsanız, en iyi ipuçlarımızı okumaya devam edin.


Açık Renklere Bağlı Kalın

Koyu duvarlar şu anda trend olabilir, ancak bir odayı gerçekte olduğundan çok daha küçük hissettiriyorlar. Bu, rahat bir ortam yaratırken uygun büyüklükteki yatak odaları ve oturma odaları için işe yarayabilir, ancak karmaşık küçük odalar söz konusu olduğunda, koyu tonlardan uzak durun. Temiz beyaz duvarlar her zaman iyi sonuç verir  ve mobilyalarınız ve aksesuarlarınız için boş bir tuval sağlar, ancak beyazla sınırlı hissetmeyin. Soluk gri, açık nane yeşili veya yumuşak bir ekru, berrak beyazdan daha sıcak bir his verir ve odanızda boğulmuş hissetmenize neden olmaz. Renk paletinizi yalnızca iki veya üç tonda tutun ve daha geniş bir alan yanılsaması yaratmaya yardımcı olmak için duvarlarınızla aynı renkteki perdeleri tercih edin. Aksesuarlara veya mobilyalara renk patlamaları eklemekten korkmayın. Bir odayı daha büyük göstermek için kullanılacak döşeme türü ise kesinlikle düz bir zemin olmalı, desenli karolardan ne kadar güzel görünümlü ve trend olurlarsa olsunlar uzak durmalısınız. Kesinlikle soft bir rengi tercih edin ve parlak/koyu tonlardan kaçının. Vinil döşeme iyi bir seçenek olabilir. 

Aynaları Kullanın

Mükemmel yerleştirilmiş aynalar, küçük bir odanın gerçekte olduğundan çok daha büyük görünmesine gerçekten yardımcı olabilir. Yansımalar sadece odanızın daha büyük olduğu izlenimini yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda zıt duvarlara yerleştirilen aynalar ışığı odanızın etrafına yansıtarak her şeyi aydınlatacak. Bir duvarda ayna kümesi oluşturmaktan veya büyük bir ayna kullanmaktan korkmayın - yansımalar ve ışık çok yoğun göründüğünü düşündüğünüz her şeyi gölgede bırakacaktır.
 

Minimalist olun

Küçük odalar dağınıklığı emme eğilimindedir ve gezinmenin zor olduğu yerler haline gelir. Fazlalıklarınızı evinizdeki daha geniş odalarda tutmaya ve daha küçük alanlarda minimalizmi benimsemeye çalışın. Eşyalarınızı bir kenara koyun ve yalnızca özenle hazırlanmış bir dekorasyon koleksiyonunu sergileyin. Yüzeyleri boşaltmak ve odanın yüksekliğini abartmak için bitkileri tavandan asmayı deneyin. Yan sehpalarda veya dolapların üzerinde, gerçekten sevdiğiniz ve odaya bir şeyler getiren, sadece iki veya üç öğeden oluşan şık vinyetler oluşturun . 
 

Çok Fonksiyonlu Öğeleri Kullanın

Yatak odanız veya yaşam alanınız küçük bir alansa, mobilya seçiminizde akıllı davranın. Aynı zamanda sehpa olarak da kullanılabilen bir ayak taburesi, masa olarak çok işlevli bir yemek masası veya ekstra depolama için de kullanılabilen kapaklı bir puf seçin. Misafirler için fazladan sandalyeler için yeriniz yoksa, kendinize harika bir kanepe, küçük puflar ve arkadaşınız olduğunda katlanabilecek veya dışarı çıkarılabilecek güzel yemek sandalyelerine yatırım yapın. Bir mobilya satın almaya karar verdiğinizde, kendinizi en az iki kullanım alanı bulmaya zorlayın veya katlanır masalar gibi kolayca saklanabilecek parçaları düşünün. 

Büyük Mobilyaları Kucaklayın

Kulağa çılgınca gelebilir, ancak büyük bir mobilya parçası, küçük bir odayı birkaç küçük eşya kullandığınızdan çok daha büyük gösterebilir. İki kişilik bir kanepe yerine büyük bir kanepe tercih edin. Tüm mobilyalarınızı duvarlara doğru itmek yerine, odanın ortasına bir oturma koltuğu gibi birkaç parçayı belirli bir açıyla yerleştirmeyi deneyin - bu şekilde, odağın tamamını odanın duvarlarına değil, odanın merkezine çekersiniz.
 
Küçük bir odanın nasıl daha büyük görüneceği konusunda başka ipuçlarınız var mı? Lütfen bunları aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın!